لبنیات در ایران

استفاده از شیر و لبنیات در یک جامعه رابطه‌ی مستقیمی با سلامت افراد آن جامعه دارد. در این مقاله قرار است درباره ی جایگاه محصولات لبنی ایرانی در بین مردم مطالبی را ارائه دهیم، بهتر است قبل از این کار اطلاعات مختصری درباره ی فواید و خواص محصولات لبنی ایران در اختیار شما بگذاریم.

فواید شیر و لبنیات

شیر یک ماده ی بسیار مغذی و یک غذای کامل است که سرشار از انواع ویتامین هایی چون کلسیم، آهن، پتاسیم، منیزیوم، زینک، سلنیوم، ویتامینB1، B2، B6، ویتامین K و E و همچنین دارای مقادیر بسیار زیادی پروتئین و چربی مفید می‌باشد.

از ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد شیر کنترل اشتها است. این ماده ی غذایی بسیار مفید با این خاصیتی که دارد هیچ تأثیری در چاق یا لاغر شدن افراد ندارد.

جایگاه محصولات لبنی در بین مردم

از گذشته های خیلی دور استفاده از شیر و محصولات لبنی ایران در بین مردم از جایگاه بسیار خاص و ویژه ای برخوردار بوده و هست. البته شایان ذکر است که تمامی جوامع در جهان بدون شک به فواید آن واقف بوده و از ارزش غذایی بالای شیر آگاه می باشند. این فرآورده ی طبیعی و مشتقات به دست آمده از آن از مهم ترین مواد غذایی در سبد خانوارهای ایرانی و دیگر مردم جهان می باشد.

میانگین مصرف محصولات لبنی ایران

بر اساس گزارشات به دست آمده مصرف شیر در کشور در سالهای اخیر روند نزولی به خود گرفته است، البته علت این امر هیچ ربطی به بی اهمیت بودن مصرف شیر و یا پایین آمدن ارزش غذایی محصولات لبنی ایران ندارد. در ادامه ی مقاله به علل این موضوع خواهیم پرداخت.

طبق آمار به دست آمده در سال ۱۳۸۳ سرانه ی شیر مصرفی هر فرد در طول یک سال ۳۰ کیلوگرم برآورد شده است که این میزان در سال ۱۳۹۶ کمتر از ۱۸ کیلوگرم رسیده است.

البته جالب است بدانید که میزان سرانه ی مصرف شیر برای هر فرد در دنیا در طول یک سال نزدیک به ۱۱۰ کیلوگرم می باشد. حتی در کشورهای اروپایی این میزان سرانه به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم نیز رسیده است.

این آمار نشان دهنده‌ی این است که اگر چه مصرف شیر و محصولات لبنی ایران بسیار مهم و ضروری می باشد اما به دلایل گوناگونی این اتفاق در کشور ما نیوفتاده است و اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد مردم ایران روز به روز با مشکلاتی چون پوکی استخوان، شکستگی استخوان، خرابی دندان، کوتاهی قد کودکان و نوجوانان، بیماری های قلبی، دیابت و غیره رو به رو خواهند شد.

لبنیات

دلایل اصلی عدم مصرف درست شیر و محصولات لبنی ایران

  • گران بودن شیر و محصولات لبنی
  • کمبود بودجه خانوارها برای خرید محصولات لبنی
  • وجود مشکلات اقتصادی مردم (بیش از نیمی از مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند.)

این‌ها دلایل اصلی مصرف کم شیر و محصولات لبنی ایران می‌باشد و یکی از علت های بالا بودن قیمت شیر هزینه‌ی بالای بسته بندی شیر و محصولات لبنی ایران است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *